REGULAMIN WIRTUALNEJ STRZELNICY

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO IM. JANUSZA KORCZAKA W BOLESŁAWCU

Wirtualna strzelnica przeznaczona jest do prowadzenia szkolenia strzeleckiego w oparciu o multimedialny, laserowy „System szkolno-treningowy „POJEDYNEK” w zakresie nauki
i doskonalenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią oraz realizacji strzelań o urozmaiconym stopniu skomplikowania, na różnych wirtualnych odległościach, z postaw strzeleckich: leżąc, klęcząc, stojąc.

Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla 4 strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków i/lub pistoletów (laserowych symulatorów broni).

Prawo korzystania z wirtualnej strzelnicy mają:

  1. Uczniowie wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego szkół prowadzących działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa .
  2. Wskazane przez samorząd terytorialny organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa.
  3. Inne podmioty (osoby) upoważnione przez samorząd terytorialny.

Korzystanie z wirtualnej strzelnicy przez szkoły prowadzące działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa i pozarządowe organizacje prowadzące działalność na rzecz obronności państwa odbywa się według harmonogramów uzgodnionych przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego uzgodnionego z zainteresowanymi podmiotami i podpisanymi z nimi porozumieniami.

Rozdział I.  Warunki korzystania z wirtualnej strzelnicy

  1. Prowadzący strzelanie:

    1. odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników wirtualnej strzelnicy i osób towarzyszących,
    1. wyznacza użytkownikom wirtualnej strzelnicy stanowiska strzeleckie oraz miejsce oczekiwania zgodnie z prowadzonym scenariuszem szkolenia, a osobom towarzyszącym – bezpieczne miejsce umożliwiające obserwację strzelań,
    1. w zależności od organizacji zajęć i planowanego przebiegu szkolenia, może wyznaczyć swojego pomocnika, dla którego określa zakres obowiązków (np. pkt. 4, 5, 6 i inne) i odpowiedzialności,
    1. podłącza do zasilania napięciem 230V i uruchamia moduł projekcji wirtualnej strzelnicy,
    1. napełnia magazynki broni treningowej gazem (green-gas) ,
    1. wydaje szkolonym broń treningową oraz napełnione gazem magazynki,
    1. omawia warunki bezpieczeństwa, określa organizację zajęć i przebieg szkolenia
      w oparciu o ćwiczenia utworzone z wykorzystaniem kreatora/edytora ćwiczeń oraz ćwiczenia ze stałym przebiegiem uwzględniając poziom zaawansowania szkolonych,
    1. zależnie od zewnętrznych uwarunkowań prowadzi rejestr szkolonych na strzelnicy, w którym zamieszcza się następujące dane:

a) imię i nazwisko szkolonych,

b) oświadczenie korzystających ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem

    strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręczny podpisem.

  • posiadania i używania innej  broni treningowej / laserowych symulatorów broni niż będące na wyposażeniu wirtualnej strzelnicy,
  • manipulowania przy broni treningowej i dokonywania przy niej zmian technicznych,
  • posiadania i używania przez użytkowników strzelnicy oraz osoby towarzyszące  telefonów komórkowych,
  • samodzielnego napełniania przez użytkowników strzelnicy magazynków broni treningowej gazem (green-gas),
  • użytkowania pojemników z gazem (green gas) niezgodnie z instrukcją umieszczoną na pojemniku.
  • Na strzelnicy, w miejscu widocznym, umieszcza się:

  • tablicę informacyjną o dofinansowaniu strzelnicy z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
  • regulamin strzelnicy.
  • plan strzelnicy z oznaczeniem:
  • stanowisk strzeleckich i linii otwarci ognia, ekranu, miejsca oczekiwania użytkowników strzelnicy, miejsca przebywania osób towarzyszących,
  • dróg ewakuacji,
  • miejsc przechowywania akcesoriów technicznych i pojemników z gazem.

Rozdział II.  Sposób obchodzenia się z bronią treningowa.

W celu kształtowania właściwych nawyków posługiwanania się bronią:

  1. Na terenie wirtualnej strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim karabiny treningowe nosi się na pasach nośnych, z odłączonymi magazynkami, bez pokrowców. Pistolety treningowe nosi się w kaburach, z odłączonymi magazynkami. Dopuszcza się inny sposób noszenia symulatorów broni za zgodą prowadzącego strzelanie.
  2. Wszelkie czynności związane z obsługą broni treningowej dokonuje się wyłącznie z modułami laserowymi (lufami) skierowanymi w kierunku ekranu projekcji obrazu lub wyznaczonego „neutralnego” miejsca.
  3. Wyjmowanie/zdejmowanie broni treningowej odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim lub treningowym tylko na polecenie (komendę) prowadzącego wirtualne strzelanie.
  4. Dołączanie magazynków do broni treningowej dokonują szkoleni wyłącznie na stanowisku strzeleckim lub treningowym na polecenie (komendę) prowadzącegowirtualne strzelanie.
  5. Strzelanie rozpoczyna się wyłącznie na komendę prowadzącego  wirtualne strzelanie.
  6. Zakończenie strzelania zgłasza się prowadzącemu wirtualne strzelanie.
  7. Po zakończeniu strzelania. zależnie od decyzji prowadzącego  wirtualne strzelanie, broń treningową zabezpiecza się, odkłada na stanowisku strzeleckim
    (w wyznaczone miejsce), chowa do kabur.
  8. Strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywa się wyłącznie z wyznaczonych stanowisk strzeleckich, do celów wirtualnych wyświetlanych na ekranie.

Rozdział III. Sposób zachowania się osób przebywających na strzelnicy

  1. użytkownicy strzelnicy i osoby towarzyszące są obowiązani ściśle przestrzegać poleceń wydawanych przez prowadzącego wirtualne strzelanie i/lub inną osobę funkcyjną wskazaną przez niego.
  2. użytkownikom strzelnicy i osobom towarzyszącycm zabrania się wchodzenia poza miejsca wyznaczone przez prowadzącego wirtualne strzelanie bez jego zgody, w szczególności zabrania się wchodzenia przed stanowiska strzeleckie,
  3. Bezwzględnie zabrania się kierowania modułów laserowych w stronę oczu osób przebywających na wirtualnej strzelnicy.
  4. Dzieci poniżej 15 roku życia mogą przebywać na strzelnicy wirtualnej wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub opiekunów.
  5. Osobę naruszającą regulamin można usunąć z wirtualnej strzelnicy.